• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie w roku akademickim 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

turystyka i rekreacja, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod TIR-SL6
Jednostka organizacyjna Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych
Kierunek studiów turystyka i rekreacja
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 130
Czas trwania 6 semestrów
Adres komisji rekrutacyjnej anna.kolasinska@up.krakow.pl; matylda.siwek@up.krakow.pl
Adres WWW https://izss.uken.krakow.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

Opis studiów

Turystyka i rekreacja jest kierunkiem dla osób, które są ciekawe świata i fascynują się podróżami. Program studiów umożliwia nabycie wiedzy ogólnej z zakresu m.in. nauk społecznych, ekonomicznych i przyrodniczych, a także wiedzy i umiejętności branżowych. Interdyscyplinarność kierunku sprawia, że jego absolwenci są pożądani na współczesnym, globalizującym się rynku pracy.
Studiując turystykę i rekreację na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie:

  •  zdobędziesz interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. naukspołecznych, ekonomicznych i przyrodniczych;
  • zrozumiesz zjawiska zachodzące w przestrzeni turystycznej i rekreacyjnej;
  • zdobędziesz umiejętności efektywnej komunikacji interpersonalnej,organizowania pracy i czasu wolnego oraz przedsięwzięć w sferze turystyki i rekreacji dla młodzieży i dorosłych;
  •  nabędziesz kompetencje w zakresie planowania i organizowania wyjazdów dla grup zorganizowanych (wyjazdy integracyjne, sympozja, konferencje, kolonie,obozy wędrowne itd.);
  •  nabędziesz kompetencje społeczne i kulturowe niezbędne do pracy w turystyce i zespołach międzynarodowych;
  •  zdobędziesz praktyczne umiejętności potrzebne do podjęcia pracy na rynku turystycznym;
  • nauczysz się sprawnego posługiwania literaturą i różnymi źródłami informacji (Internetem, materiałami kartograficznymi, odbiornikiem GPS itp.);
  • poszerzysz swoje horyzonty oraz nabędziesz szeroką wiedzę dotyczącą wielu regionów turystycznych w Polsce i na świecie.

Kryteria przyjęć

Nowa matura

Średnia wyników egzaminu maturalnego z 4 przedmiotów: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i geografii (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna). Kandydatom zdającym maturę na poziomie rozszerzonym z geografii wynik zostanie przemnożony przez współczynnik 2, a na poziomie rozszerzonym z innych przedmiotów przez współczynnik 1,5.

Uwaga: Brak matury z któregokolwiek z 4 wymienionych przedmiotów nie uniemożliwia przystąpienia do rekrutacji, ale do średniej liczony jest jak z wynikiem „0”. Kandydaci „starej” i „nowej” matury, którzy uczęszczali w szkole średniej na zajęcia edukacyjne z turystyki lub dodatkowe zajęcia z zakresu geografii lub przedsiębiorczości (wg zapisu na świadectwie ukończenia szkoły) otrzymują dodatkowo 10 p. do rankingu; uczestnicy etapu okręgowego olimpiady geograficznej otrzymują dodatkowo 10 p. do rankingu (punkty mogą się sumować). Laureaci i finaliści międzynarodowych i ogólnopolskich olimpiad i konkursów przyjmowani są poza kolejnością, zgodnie z wykazem wynikającym z uchwały Senatu UKEN.

Kandydaci, którzy kończyli szkołę średnią poza Polską i nie mają na świadectwie dojrzałości pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego z języka polskiego przystępują do egzaminu z podstaw języka polskiego. Do dalszych etapów rekrutacji są dopuszczane osoby, które mają pozytywny wynik tego egzaminu. Egzamin w formie pisemnej lub ustnej, także za pomocą elektronicznych środków komunikacji (do wyboru przez kandydata).

Stara matura

Średnia wyników egzaminu maturalnego z 4 przedmiotów: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i geografii (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna). Kandydatom zdającym maturę na poziomie rozszerzonym z geografii wynik zostanie przemnożony przez współczynnik 2, a na poziomie rozszerzonym z innych przedmiotów przez współczynnik 1,5.

 

Uwaga: Brak matury z któregokolwiek z 4 wymienionych przedmiotów nie uniemożliwia przystąpienia do rekrutacji, ale do średniej liczony jest jak z wynikiem „0”. Kandydaci „starej” i „nowej” matury, którzy uczęszczali w szkole ponadgimnazjalnej (średniej) na zajęcia edukacyjne z turystyki lub dodatkowe zajęcia z zakresu geografii lub przedsiębiorczości (wg zapisu na świadectwie ukończenia szkoły) otrzymują dodatkowo 10 p. do rankingu; uczestnicy etapu okręgowego olimpiady geograficznej otrzymują dodatkowo 10 p. do rankingu (punkty mogą się sumować). Laureaci i finaliści międzynarodowych i ogólnopolskich olimpiad i konkursów przyjmowani są poza kolejnością, zgodnie z wykazem wynikającym z uchwały Senatu UKEN.

Kandydaci, którzy kończyli szkołę średnią poza Polską i nie mają na świadectwie dojrzałości pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego z języka polskiego ani nie posiadają  certyfikatu znajomości języka polskiego na wymaganym poziomie (B1), wydanym przez odpowiedni podmiot uprawniony do organizowania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego (Lista podmiotów uprawnionych do organizowania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego – Certyfikatpolski.pl) mogą przystąpić do egzminu z podstaw języka polskiego organizowanego  przez Centrum Nauczania Języka Polskiego Jako Obcego Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej  najpóźniej do 13 września 2024 roku. Otrzymane zaświadczenie o zdanym egzaminie są zobowiązani wgrać do systemu rekrutacyjnego. Do dalszych etapów rekrutacji są dopuszczane osoby, które mają pozytywny wynik tego egzaminu.

 Specjalność

Wybór specjalności następuje w semestrze drugim, a realizacja od semestru trzeciego, spośród specjalności nienauczycielskich:

1. animacja, pilotaż i przewodnictwo w turystyce i rekreacji,

 2. hotelarstwo,

3. turystyka międzynarodowa

  Warunkiem uruchomienia specjalności jest zgłoszenie się min. 20 osób.

 

 

 Terminy

  • Rozpoczęcie rejestracji: 1 sierpnia  2024
  • Zakończenie rejestracji: 16 września 2024
  • Ogłoszenie wyników: 17 września 2024
  • Wpisy na listę studentów: 18 - 20 września 2024, w sali 524 (V piętro) przy budynek główny ul. Podchorążych 2, w godz. 9:00-15:00.