• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie w roku akademickim 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

bezpieczeństwo narodowe, stacjonarne, pierwszego stopnia

Szczegóły
Kod BEN-SL6
Jednostka organizacyjna Instytut Bezpieczeństwa i Informatyki
Kierunek studiów bezpieczeństwo narodowe
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 150
Czas trwania 6 semestrów
Adres komisji rekrutacyjnej paulina.rus@uken.krakow.pl
Adres WWW https://ibii.uken.krakow.pl/
Wymagany dokument
  • Matura lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy w wybranej rekrutacji.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (01.06.2024 00:00 – 15.07.2024 23:59)

Trwające tury w innych rekrutacjach:
  • Przeniesienie na UKEN z innej uczelni
    Tura 1 (05.06.2024 12:00 – 31.12.2024 23:59)

Opis studiów 

INFORMACJE O KIERUNKU 

Bezpieczeństwo narodowe to niezwykle wszechstronny kierunek. Studia pozwalają absolwentowi na zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu zarządzania systemem bezpieczeństwa państwa, podstaw prawnych procedur dotyczących bezpieczeństwa, ale także podmiotów właściwych w sferze bezpieczeństwa państwa, zadań administracji publicznej, problematyki zarządzania kryzysowego szeroko pojmowanej tematyki bezpieczeństwa na poziomie sektorowym oraz różnych rodzajów przestępczości z terroryzmem włącznie. Polecany jest nie tylko wszystkim tym, którzy swoją karierę wiążą ze służbami mundurowymi, ale również stanowi interesującą propozycję dla przyszłych ekspertów w zakresie: ochrony informacji niejawnych, cywilnego zarządzania ryzykiem, sytuacjami kryzysowymi oraz zapewnienia bezpieczeństwa podmiotom gospodarczym.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Przyszli absolwenci kierunku uzyskują przygotowanie do pełnienia różnorodnych funkcji w instytucjach sektora publicznego i prywatnego odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Absolwenci posiadają umiejętność podejmowania decyzji wraz z przewidywaniem ich skutków, co predestynuje ich do rozpoczęcia służby/pracy w służbach mundurowych. Zdobyte w trakcie studiów umiejętności dotyczą również percepcji mediów, otwartych zasobów edukacyjnych i lektury opracowań naukowych, przygotowania ustnych i pisemnych wypowiedzi, umiejętności warsztatowych pozwalających na realizację zadań badawczych.

PERSPEKTYWY ZAWODOWE 

Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy: w organizacjach rządowych i pozarządowych, których działalność obejmuje sferę bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego; w szeroko pojętych służbach mundurowych (takich jak: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa czy Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej); w Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej oraz na stanowiskach w placówkach straży miejskiej lub gminnej. Absolwenci kierunku „bezpieczeństwo narodowe” mogą również podjąć zatrudnienie w administracji publicznej różnego szczebla (lokalnego, wojewódzkiego, centralnego); w komórkach zajmujących się bezpieczeństwem narodowym; w partiach politycznych; w przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych, w szeroko pojętych środkach masowego przekazu; w ośrodkach badawczych zajmujących się problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa (politycznego, militarnego, gospodarczego, kulturowego, informacyjnego, w tym teleinformatycznego); w zespołach reagowania kryzysowego na różnych szczeblach administracji centralnej lub terytorialnej. Absolwenci bezpieczeństwa narodowego są poszukiwani także przez różne podmioty gospodarcze. Najczęściej zajmują w nich stanowiska specjalistów do spraw bezpieczeństwa. Praca dla absolwentów bezpieczeństwa narodowego oferowana jest m.in. w komórkach bezpieczeństwa przy portach lotniczych, morskich, większych dworcach kolejowych, a więc w miejscach zagrożonych potencjalnymi atakami terrorystycznymi, katastrofami komunikacyjnymi lub ekologicznymi. Posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa to także solidna podstawa do prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek W zakresie ochrony osób i mienia, usług detektywistycznych oraz doradztwa w kwestiach bezpieczeństwa.

Zapraszamy na stronę internetową: Instytut bezpieczeństwa i Informatyki – kierunki związane z Bezpieczeństwem | Uniwersytet Pedagogiczny im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (up.krakow.pl)


Kryteria przyjęć

Nowa matura 

Wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna) oraz języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy lub rozszerzony – część pisemna). 

Wynik z poziomu rozszerzonego przemnożony zostanie przez współczynnik 1,5. 

Stara matura

Konkurs świadectw: średnia ocen z egzaminu dojrzałości z języka polskiego oraz  języka obcego nowożytnego – część pisemna lub ustna. 

Specjalność

  • nienauczycielska 

Terminy

  • Rozpoczęcie rejestracji: 1 czerwca 2024
  • Zakończenie rejestracji: 15 lipca 2024
  • Ogłoszenie wyników: 16 lipca 2024
  • Wpisy na listę studentów: 18 lipca 2024 (w godzinach 11:00-15:00) oraz 19 lipca 2024 (w godzinach 09:00-13:00) 
  • Ogłoszenie listy rezerwowej: 22 lipca 2024
  • Wpisy na listę studentów z listy rezerwowej: 24 lipca 2024 (w godzinach 9:00-13:00)