geografia, stacjonarne, drugiego stopnia


W mocy od: 8 lutego 2023

Zasady kwalifikacji

Kryteria przyjęć 

Studia przewidziane dla absolwentów studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich) kierunków: „geografia”, „gospodarka przestrzenna” „turystyka i rekreacja”, „ochrona środowiska” oraz innych kierunków studiów po zdaniu egzaminu wstępnego.

 

Kryteria kwalifikacji:

konkurs dyplomów studiów wyższych (licencjata, inżyniera, magistra) - dla absolwentów kierunków „geografia”, „gospodarka przestrzenna”, „turystyka i rekreacja” lub „ochrona środowiska”.

Dla absolwentów studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich) innych niż wymienione przeprowadzony będzie egzamin pisemny (test online) z geografii.

 

Kandydaci, którzy kończyli szkołę średnią poza Polską i nie mają na świadectwie dojrzałości pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego z języka polskiego lub ukończonych studiów I stopnia w języku polskim ani nie posiadają certyfikatu znajomości języka polskiego na wymaganym poziomie (B1), wydanym przez odpowiedni podmiot uprawniony do organizowania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego (Lista podmiotów uprawnionych do organizowania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego – Certyfikatpolski.pl)  muszą przystąpić do egzaminu z podstaw języka polskiego. Egzamin taki przeprowadza CENTRUM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO UKEN. Do dalszych etapów rekrutacji są dopuszczane osoby, które mają pozytywny wynik tego egzaminu. Kandydat zobowiązany jest umówić się samodzielnie na egzamin i przedłożyć (załączyć w systemie rekrutacyjnym) zaświadczenie potwierdzające znajomość j. polskiego Komisji Rekrutacyjnej przed zamknięciem rekrutacji.

W czasie tegorocznej rekrutacji egzaminy przeprowadzane przez CENTRUM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO będą dostępne tylko i wyłącznie on-line na platformie SKYPE i odbywać się będą do 12.07.2024. Więcej informacji o egzaminie jest na stronie Centrum. w zakładce certyfikaty i zaświadczenia.

Więcej informacji o rekrutacji cudzoziemców znajduje się tutaj: https://www.up.krakow.pl/kandydat/obcokrajowcy/rekrutacja-obcokrajowcow.

 

Kandydaci z zagranicy, którzy ukończyli studia I stopnia na kierunkach prowadzonych przez uczelnie zagraniczne, z którymi została zawarta umowa o uznawaniu przygotowania kandydatów z języka polskiego na studiach I stopnia, są zwolnieni z egzaminu. 

 

 Specjalność

 Specjalności realizowane są od drugiego semestru

Specjalność nauczycielska w wariantach do wyboru:

• geografia nauczycielska (bez II przedmiotu)

• geografia z wiedzą o społeczeństwie

 

Specjalności nienauczycielskie do wyboru (realizowane od 2 semestru):

• nauki o Ziemi i o środowisku

Pełny wykaz specjalnościb będzie podany na początku procesu rekrutacji.
Warunkiem uruchomienia specjalności jest zgłoszenie się min. 20 osób.

 

 Terminy