• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia w roku akademickim 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

geografia, niestacjonarne, drugiego stopnia

Szczegóły
Kod GEO-NM4
Jednostka organizacyjna Instytut Biologii i Nauk o Ziemi
Kierunek studiów geografia
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 30
Czas trwania 4 semestry
Opłaty 2800 zł/semestr
Adres komisji rekrutacyjnej rafal.kroczak@uken.krakow.pl
Adres WWW https://ibnz.uken.krakow.pl/geografia-ii-stopnia/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  • Dyplom ukończenia studiów I stopnia
  • Dyplom magistra studiów jednolitych
  Zadaj pytanie
Tura 1 (01.06.2024 00:00 – 23.09.2024 23:59)

Trwające tury w innych rekrutacjach:
  • Przeniesienie na UKEN z innej uczelni
    Tura 1 (05.06.2024 12:00 – 31.12.2024 23:59)

Opis studiów

Kształcenie na drugim stopniu kierunku Geografia ukierunkowane jest na nabycie wiedzy i umiejętności pozwalających na rozumienie mechanizmów zarządzania środowiskiem przyrodniczym oraz mechanizmów wpływających na rozwój społeczno-gospodarczy różnych układów przestrzennych (lokalnych, regionalnych, globalnych).

 

Istotnym elementem kształcenia są zajęcia praktyczne i terenowe, przygotowujące do pracy zawodowej lub dalszego rozwoju naukowego. W ramach oferty kierunku Geografia II stopnia oferowane są specjalności nauczycielskie (geografia bez drugiego przedmiotu, geografia z wiedzą o społeczeństwie) oraz specjalność nienauczycielska: nauki o Ziemi i środowisku.

 

kliknij tutaj aby zobaczyć więcej o tym dlaczego warto studiować GEOGRAFIĘ na UKEN!

kliknij tutaj aby poczytać więcej o nas na FB

 

Uzyskiwane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe

Absolwent jest przygotowany do pracy w różnych instytucjach zajmujących się kompleksowym kształtowaniem i ochroną środowiska przyrodniczego, gospodarką przestrzenną, warunkami życia ludności oraz organizacją działalności społeczno-gospodarczej, podejmując aktywności ukierunkowane na samodzielne opracowywanie dokumentacji tematycznych związanych z kształtowaniem środowiska geograficznego w różnych skalach przestrzennych.

Absolwent specjalności nauczycielskiej posiada uprawnienia do nauczania geografii, prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu geografii oraz – w przypadku realizacji odpowiedniej specjalności – także drugiego przedmiotu. Uzyskany tytuł magistra daje możliwość podjęcia studiów w szkole doktorskiej oraz studiów podyplomowych.

 

 UWAGA!

Na specjalność nauczycielską rekrutowani są jedynie absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku geografia specjalności nauczycielskiej. W przypadku rozbieżności w realizacji grup zajęć bloków B,C,D,E, określonych w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. (z późniejszymi zmianami) w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, wynikających z różnic w planach i programach studiów kandydatów ubiegających się o przyjęcie na specjalność nauczycielską, decyzję o możliwości kwalifikacji na specjalność nauczycielską podejmuje Dyrektor Instytutu mając na względzie możliwości uzupełnienia różnic w trakcie kształcenia. Za realizację różnic programowych może być pobierana opłata.

 


Kryteria przyjęć 

Studia przewidziane dla absolwentów studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich) kierunków: „geografia”, „gospodarka przestrzenna” „turystyka i rekreacja”, „ochrona środowiska” oraz innych kierunków studiów po zdaniu egzaminu wstępnego.

Kryteria kwalifikacji:

konkurs dyplomów studiów wyższych (licencjata, inżyniera, magistra) - dla absolwentów kierunków „geografia”, „gospodarka przestrzenna”, „turystyka i rekreacja” lub „ochrona środowiska”.

Dla absolwentów studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich) innych niż wymienione przeprowadzony będzie egzamin pisemny (test) z geografii. 

 

Kandydaci, którzy kończyli szkołę średnią poza Polską i nie mają na świadectwie dojrzałości pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego z języka polskiego lub ukończonych studiów I stopnia w języku polskim ani nie posiadają certyfikatu znajomości języka polskiego na wymaganym poziomie (B1), wydanym przez odpowiedni podmiot uprawniony do organizowania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego (Lista podmiotów uprawnionych do organizowania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego – Certyfikatpolski.pl)  muszą przystąpić do egzaminu z podstaw języka polskiego. Egzamin taki przeprowadza CENTRUM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO UKEN. Do dalszych etapów rekrutacji są dopuszczane osoby, które mają pozytywny wynik tego egzaminu. Kandydat zobowiązany jest umówić się samodzielnie na egzamin i przedłożyć (załączyć w systemie rekrutacyjnym) zaświadczenie potwierdzające znajomość j. polskiego Komisji Rekrutacyjnej przed zamknięciem rekrutacji.

W czasie tegorocznej rekrutacji egzaminy przeprowadzane przez CENTRUM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO będą dostępne tylko i wyłącznie on-line na platformie SKYPE i odbywać się będą do 12.07.2024. Więcej informacji o egzaminie jest na stronie Centrum. w zakładce certyfikaty i zaświadczenia.

Więcej informacji o rekrutacji cudzoziemców znajduje się tutaj: https://www.up.krakow.pl/kandydat/obcokrajowcy/rekrutacja-obcokrajowcow.

 

 

Kandydaci z zagranicy, którzy ukończyli studia I stopnia na kierunkach prowadzonych przez uczelnie zagraniczne, z którymi została zawarta umowa o uznawaniu przygotowania kandydatów z języka polskiego na studiach I stopnia, są zwolnieni z egzaminu.

 

 Specjalność

Specjalności realizowane są od drugiego semestru

Specjalność nauczycielska w wariantach do wyboru:

  • geografia nauczycielska (bez II przedmiotu)
  • geografia z wiedzą o społeczeństwie

 

Specjalności nienauczycielskie do wyboru (realizowane od 2 semestru):

  • nauki o Ziemi i o środowisku  

Pełny wykaz specjalności będzie podany na początku procesu rekrutacji.
Warunkiem uruchomienia specjalności jest zgłoszenie się min. 20 osób. 

 

 Terminy

  • Rozpoczęcie rejestracji: 1 czerwca 2024
  • Zakończenie rejestracji: 23 września 2024
  • Rozmowy kwalifikacyjne/egzaminy: 24 września 2024
  • Ogłoszenie wyników: 25 września 2024
  • Wpisy na listę studentów: od 26 do 27 września 2024
  • Ogłoszenie listy rezerwowej: 27 września 2024
  • Wpisy na listę studentów z listy rezerwowej: 30 września 2024

 

Uwaga! warunkiem uruchomienia studiów niestacjonarnych jest wpisanie się na studia minimum 30 kandydatów.